جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

وجه تسمیه شهر

  سابقه زلزله و سیل و حوادث طبیعی: در سال 1365به دلیل بارندگی زیاد سیل بزرگی در رودخانه کهتویه جاری شدوخسارات مالی زیادی به بار آورد.

  وجه تسمیه حسامی :

  در باور عامیانه مردم، نام پیشین حسامی را «شه دهی» ، «شه دیهه» و یا «شهداد» ذکر می کنند . آنان معتقدند که پس از لشکرکشی بهمن پسر اسفندیار به زابل تنی چند از نوادگان زال یا رستم به فرماندهی دختری به نام «شهدخت» که خود نیز از نوادگان جهان پهلوان بوده است از چنگ بهمن می گریزند  به منطقه کنونی حسامی می آیند.             

  اسناد و مدارکی که تعیین کند چه زمانی نام حسامی بر این شهر اطلاق شده است مشخص نیست . ولی زبان به زبان و سینه به سینه و نسل به نسل نقل شده است که زمان حمله مغول به علت نا امن بودن قسمت اعظم ایران در آن زمان ، تاجری به نام امیر حسام الدین به این منطقه که از گزند مغولان در امان مانده بود آمده و در این مکان سکنی گزیده و با مکنت و توان مالی خود این مکان را آباد کرده و به خاطر نام نیکش پس از فوت وی مردم به نشانه احترام این منطقه را حسامی نامیدند .

  شماری دیگر حسام الدین را مردی تبعیدی می دانند که توسط شاه عباس صفوی به منطقه تبعید شده است.

   

  جمعیت حسامی:

  جمعیت حسامی که در سال 1389 (ه.ش) به شهر تبدیل شده و توابع آن روستاهای گل پا، باغو (باغ آب)، باغ جعفر و بدون احتساب جمعیت عشایری که در فروردین ماه هر سال به آن اضافه می شود 2804 نفر است. با ورود و اسکان 6 ماهه عشایر و بر طبق منابع غیر رسمی به بیش از 5000 نفر نیز می رسد.

   

   


  این مطلب تا کنون 23 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 22 دي 1392
  منبع
  برچسب ها : حسامی ,منطقه ,جمعیت ,جمعیت حسامی ,حسام الدین ,
  وجه تسمیه شهر

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 6 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر